„poradňa” AGRO CS

HYDROGEL – pomocník v záhradePohľad na zvädnuté rastliny trpiace smädom je smutný a ešte väčšia škoda nastáva, pokiaľ vyschnú. Každý však niekedy zabudne alebo sa na dlhšie zdržíte mimo domova – za horúceho leta stačí jeden deň. Pokiaľ však rastliny chráni hydrogel, vydrží bez zalievania dlhšie, bez ujmy na kráse alebo zdravia. Hydrogel je ideálnym pomocníkom na letné záhradkárčenie: vďaka nemu nie je treba často polievať a z pôdy sa nevyplavujú živiny.

Táto látka dokáže nasiať vodu a zväčšiť svoj objem až dvestopäťdesiatkrát. Potom vlahu postupne odovzdáva koreňom rastlín, ktoré vďaka rovnomernému zavlažovaniu dobre prospievajú.

Ochrana rastlín pred suchom po výseve a vysádzaní

Na záhrade nájde hydrogel všestranné uplatnenie. Pri výseve semien ho môžeme prisypať do riadku. Vzchádzajúce reďkovky, šaláty aj ďalšie druhy zeleniny majú potom k dispozícii stále dostatok vlahy, zatiaľ čo burina medzi riadkami vysychá. Pre zvýšenie schopnosti záhonu zadržiavať vodu, zapracujeme 5 až 10 g hydrogelu na m². Pri aplikácii priamo do riadku k semienkam je hydrogel účinný v množstve 20-60 g na meter riadku.
Pri vysádzaní sadeníc, napríklad jahôd, malín alebo ostružín hydrogel zvýši ich šancu na prežitie. Sadenice vypestované v kontajneroch sa môžu vysádzať počas celej sezóny, po vysádzaní však prichádza náročné obdobie – koreňový systém nie je ešte úplne rozvinutý a rastlinám hrozí vyschnutie. Do pôdy primiešame odporučenú dávku hydrogelu a rastlinky vysadíme. Hydrogel ich bude chrániť počas celého leta pred suchom.

Všestranné použitie s dlhodobým účinkom

Hydrogel je praktický pri vysádzaní všetkých úžitkových aj okrasných drevín, trvaliek aj letničiek. Uplatní sa pri pestovaní vo voľnej pôde aj v nádobách, kde v lete dochádza k vysušeniu substrátu veľmi ľahko. V pôde vydrží niekoľko rokov a bude opakovane nasávať a uvoľňovať vodu – rastlina z nej bude profitovať ešte niekoľkých ďalších sezón. Nakoniec sa hydrogel rozloží, bez akejkoľvek záťaže pôdy.

  

 

Pripojené dokumenty

Hydrogel - dávkovanie (2012) Hydrogel - najčastejšie otázky

www.floria.sk

Tento článok je zaradený pod Poradňa. Záložka pre trvalý odkaz.

3 komentáre HYDROGEL – pomocník v záhrade

 1. hydrogel hovorí:

  To je pekny clanok, ale nikde na slovensku sa hydrogel neda KUPIT
  prosim, kde by som ho zohnal?
  byvam v Bratislave
  dakujem

 2. preacher man hovorí:

  baumax znacka hydr. FLORIA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *